Wszystko mogę w tym, który mnie wzmacnia, w Chrystusie. (Flp.4.13)

Na wiele pytań udzieliliśmy już odpowiedzi.

Jeśli nie znajdziesz odpowiedzi napisz do nas, chętnie pomożemy!

Dzięki kategoriom możesz szybciej trafić na nurtujące Cię pytanie.

Dieta

Czy Jaglany Detoks reguluje równowagę kwasowo-zasadową?

Wprowadzenie równowagi kwasowo-zasadowej, odpowiedzialnej za naturalną przemianę biochemiczną w organizmie – odkwaszanie organizmu prowadzi do wzmocnienia flory jelitowej, a produkty bogate w błonnik uwzględnione w planie odżywiania wpływają korzystnie na odbudowę ścian jelit. Zachowywanie równowagi kwasowo-zasadowej poprzez odpowiednią dietę, ma pozytywny wpływ na niemal każdą chorobę. Nasza codzienna dieta obfituje dziś w produkty kwasotwórcze. Stres kulturowy i brak aktywności na świeżym powietrzu, połączone z niewłaściwą dietą wpływają na zakwaszenie organizmu już w coraz młodszym wieku. Nawet kilkudniowy program Jaglany Detoks, w założeniu oparty na diecie skomponowanej pod względem równowagi kwasowo-zasadowej znacząco poprawi wasze samopoczucie.
Nie udało Ci się uzyskać odpowiedzi? Napisz do nas

Kiedy najlepiej zaplanować Jaglany Detoks?

W przypadku programu Jaglany Detoks każda pora roku jest dobra, aczkolwiek najskuteczniejszy detoks warto przeprowadzić w okresie wiosennym lub jesiennym. Wtedy bowiem są najbardziej aktywne nasze najważniejsze narządy detoksykacyjne. Wiosną aktywna jest wątroba, a jesienią jelito grube. Zignorowanie diety detoksykacyjnej, stałe przejadanie się i brak umiaru znacząco obciążają wspomniane narządy, co może prowadzać do przewlekłych chorób, w tym nowotworowych. Uwzględniając sezonowość oraz aktualny stan zdrowia i dolegliwości osoby, która podejmuje program musimy zadbać o właściwe dania i napoje, dostosowane termicznie do wydolności naszych narządów trawiennych. Decyzja o przystąpieniu do programu powinna być zawsze przemyślana i warto przygotować sobie dokładny plan posiłków oraz aktywności aby tym samym zwiększyć skuteczność programu.
Nie udało Ci się uzyskać odpowiedzi? Napisz do nas

Jakie są przeciwwskazania do stosowania Jaglanego Detoksu?

Jeżeli chorujesz na cukrzycę insulinozależną, przyjmujesz specjalne leki zapobiegające powstawaniu zakrzepów, antyarytmiczne lub przeciwdrgawkowe, nie powinno się bez zgody dietoterapeuty lub lekarza prowadzącego realizować programu Jaglany Detoks.
 
Jeżeli rozpoznajesz u siebie co najmniej dwa z poniżej przedstawionych objawów, może to wskazywać na osłabienie nadnerczy. W takim przypadku warto skonsultować się z lekarzem, który poprzez badania diagnostyczne sprawdzi ich kondycję i zapewni leczenie lub odpowiednią wzmacniającą suplementację. 
 • ponadprzeciętnie długi powrót do zdrowia po przebytej chorobie lub urazach;
 • wyjątkowo trudne wybudzanie się i powolne wstawanie z łóżka;
 • symptomy przewlekłego zmęczenia, nawet po wyspaniu się;
 • nagłe zawroty głowy po zmianie pozycji;
 • nienaturalnie niskie ciśnienie krwi;
 • bardzo skrajna reakcja i wrażliwość na zimno;
 • stany depresyjno-lękowe i napady paniki.
Nie udało Ci się uzyskać odpowiedzi? Napisz do nas

Ile posiłków należy spożywać w programie Jaglany Detoks?

Kluczem do skutecznej detoksykacji są odpowiednie przerwy pomiędzy posiłkami, których warto przestrzegać. Pomiędzy spożywanymi daniami warto zachować minimum 4 godzinny odstęp, stąd podczas programu Jaglany Detoks zalecamy trzy posiłki dziennie z uwzględnianiem aby ostatni posiłek był w miarę możliwości około godziny osiemnastej, a śniadanie najwcześniej o godzinie ósmej. Nie jest to regułą wśród osób, które pracują w innym wymiarze czasowym. Wtedy warto zaplanować inne godziny posiłków z uwzględnieniem wspomnianej przerwy.
Nie udało Ci się uzyskać odpowiedzi? Napisz do nas

Czy mogę podjadać pomiędzy posiłkami podczas detoksu?

Kiedy intensywnie pracujemy, uprawiamy sport lub jesteśmy osłabieni w wyniku choroby, a czujemy potrzebę przeprowadzenia detoksu, warto uwzględnić przekąski pomiędzy posiłkami. Szczególnie w przypadku, kiedy jesteśmy faktycznie zaangażowani w pracę poza domem, podróżujemy, jesteśmy cały dzień w szkole lub na uczelni. Dobrym pomysłem będzie przegryzanie kilku migdałów lub nasion słonecznika, jabłka lub innego ulubionego owocu. Można również popijać więcej odżywczych naparów jak np. siemię lniane lub koktajl z nasionkami chia. W okresie letnim można wprowadzić również soki warzywne lub owocowe podczas przerw pomiędzy posiłkami, uwzględniając właściwe proporcje, o ile dobrze je tolerujemy i trawimy.
Nie udało Ci się uzyskać odpowiedzi? Napisz do nas

Ile i co najlepiej pić podczas detoksu?

Najlepiej zdać się na organizm, na jego odczuwanie pragnienia. Musimy jednak nauczyć się obserwować rekcje naszego organizmu i co najważniejsze zrozumieć, że w skutecznym programie oczyszczania odpowiednia ilość płynów ma bardzo duże znaczenie. Każda osoba przechodząca terapię detoksykacyjną ma inne zapotrzebowanie dotyczące dostarczenia odpowiedniej dawki płynów. Podczas programu detoksykacyjnego, musimy pić dużo wody aby spowodować wydalanie toksyn przez nerki wraz z moczem. Warto zwrócić szczególną uwagę, by podczas programu pić wodę najwyższej jakości. Najlepiej średnio zmineralizowaną i źródlaną. Osoby wychłodzone powinny w trakcie diety oczyszczającej spożywać płyny ciepłe – również wodę – najlepsze będą napary. Większość publikacji na temat oczyszczania organizmu nie bierze pod uwagę, że spożywanie surowych produktów, soków oraz zimnej wody prowadzi do spadku energii, dlatego w programie Jaglany Detoks proponuje się wiele naparów, pomocnych w procesie detoksykacji i nie mających większego wpływu na wydolność termiczną naszych narządów. Główną przyczyną wychłodzenia jest słabsza praca nerek, spożywanie zbyt dużej ilości nabiału, cukru, kawy i zielonej herbaty, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.
Nie udało Ci się uzyskać odpowiedzi? Napisz do nas

Jakie produkty są wykluczone w programie?

Owoce i przetwory owocowe: truskawki, sok pomarańczowy, śliwki
Nabiał: jaja, mleko, sery, twaróg, śmietana, jogurt, masło, lody
Zboża: pszenica (w tym kuskus), jęczmień, orkisz modyfikowany, żyto, owies (w tym płatki owsiane)
Białko zwierzęce: surowa ryba, wieprzowina, wołowina, cielęcina, kiełbasa, wędlina, parówki, skorupiaki
Białko roślinne: produkty sojowe, oliwa sojowa, tofu, mleko sojowe, jogurt sojowy
Orzechy i nasiona: orzeszki ziemne, masło orzechowe, pistacje, orzechy makadamia
Warzywa: ziemniaki, warzywa w postaci purée, surowa papryka
Oleje i tłuszcze: masło, margaryna, majonez, oleje rafinowane
Napoje: alkohol, kawa, napoje z kofeiną, słodkie napoje gazowane, napoje smakowe
Cukry: biały, brązowy, trzcinowy, syrop kukurydziany, melasa (oprócz karobu)
Dodatki spożywcze: czekolada, ketchup, mieszanki przypraw, sos sojowy z dodatkiem pszenicy, sosy przemysłowo przetworzone
Nie udało Ci się uzyskać odpowiedzi? Napisz do nas

Czy mogę kontynuować Jaglany detoks dłużej niż 7 dni?

Dla optymalnej skuteczności najlepiej przeprowadzić Jaglany Detoks” przez 14 dni. Zauważyłem jednak – u siebie i innych uczestników – że nawet siedmiodniowy program przynosi często spektakularną poprawę samopoczucia. Dlatego w mojej książce zachęcam każdego do zaplanowania 7 dni diety oczyszczającej. Jeżeli nie jesteście jeszcze w pełni zdecydowani, pomyślcie, że program Jaglany Detoks przeszły już tysiące osób i nikt nie zgłosił, że jest niezadowolony! Nawet jeden dzień Jaglanego detoksu może być dobrym początkiem w zrozumieniu jak ważnym jest w naszym zbyt konsumpcyjnym życiu odnowa jakiejkolwiek formy postu.
Nie udało Ci się uzyskać odpowiedzi? Napisz do nas

Czy Jaglany Detoks wpływa na redukcję wagi?

Brakuje nam dziś uporządkowanej wiedzy, a szczególnie głębszej świadomości, że coraz powszechniejsza nadwaga może być efektem, choć brzmi to paradoksalnie, niedożywienia organizmu. Dobrze zaplanowany i przeprowadzony detoks może pomóc łagodnie poruszyć złogi niestrawionego pokarmu zalegające w jelitach, a tym samym zwiększyć przyswajanie pokarmu – co z czasem wpłynie również na spadek wagi. Często dieta jest zbyt kaloryczna, a za mało odżywcza. Doskonałym remedium w takim przypadku będzie Jaglany Detoks, który wzmocni organizm i oczyści go, poprzez wykluczenie produktów wysokokalorycznych o działaniu obciążającym kanały detoksykacyjne. Jaglany Detoks może usprawnić przyswajanie pokarmu oraz spowodować redukcję nadwagi. Chodzi o to, aby poprzez eliminację produktów obciążających kanały detoksykacji oraz tych, które wywołują nietolerancję pokarmową, odzyskać naturalne zdolności organizmu do kontrolowania właściwej wagi. Jaglany Detoks znacząco usprawnia także tę funkcję organizmu! Warto pamiętać, że nawet najzdrowsza dieta bez właściwej aktywności nie przynosi często oczekiwanych efektów. Pomocna w diecie odchudzającej jest dieta rozdzielna oraz ograniczenie lub wykluczenie spożywania węglowodanów na kolację.


Nie udało Ci się uzyskać odpowiedzi? Napisz do nas

Co to jest dieta rozdzielna podczas detoksu?

Właściwie połączone pokarmy są w pełni trawione, a organizm przyswaja z nich odpowiednie substancje odżywcze. Kiedy źle łączycie produkty, nawet gdy nie odczuwacie podczas trawienia większego dyskomfortu, wasz organizm zużyje do ich przemiany metabolicznej więcej energii. Tym samym będzie miał jej mniej na oczyszczanie. Zwróćcie uwagę na odpowiednie konfiguracje produktów w posiłku. Właściwa kombinacja pokarmów jest bardzo istotna szczególnie kiedy spożywamy białko zwierzęce, ponieważ zwiększa się wtedy przyswajanie i łatwiej jest utrzymać optymalną wagę. Dlatego mięso najlepiej spożywamy jako ostatnie. Niewłaściwe łączenie pokarmu sprawia, że często dochodzi do zbyt szybkiego przyrostu tkanki tłuszczowej. 


Nie udało Ci się uzyskać odpowiedzi? Napisz do nas

Czy Jaglany Detoks można stosować przy leczeniu raka i w trakcie chemioterapii?

Choroby nowotworowe, bardzo często spowodowane są złym stylem życia, zatruciem i zagrzybieniem organizmu. Jedyny ratunek w obecnej chwili to wprowadzenie zdrowszych nawyków żywieniowych, a także odnowa postu, kultury stołu i radosnej celebracji posiłku. We właściwej profilaktyce nie wystarczy szukać jedynie tego, co jeszcze do diety możemy dodać, lecz tego co możemy z niej odjąć. Jaglany Detoks jest eliminacyjnym programem odżywiania, który pomaga w oczyszczaniu organizmu, nie jest to jednak typowy post i nie ma przeciwwskazań do stosowania podczas leczenia chorób nowotworowych jeżeli chory prowadzi normalny tryb życia lub nie otrzymał specjalnych wskazań w poradni. Jednak każdy pacjent przed przystąpieniem do programu powinien skonsultować to z lekarzem lub dietetykiem prowadzącym, ponieważ niektóre produkty spożywcze są wykluczone w terapiach onkologicznych.
Nie udało Ci się uzyskać odpowiedzi? Napisz do nas

Jak zaplanować detoks przy chorobie jelita drażliwego?

Bardzo ważnym elementem dolegliwości związanymi z problemami jelitowymi są nietolerancje pokarmowe. Aby w pełni zrozumieć i wykorzystać program Jaglany Detoks, należy rozpocząć od wprowadzenia zdrowszych nawyków, na czele z eliminacją przetworzonych produktów spożywczych. Odpowiednio skonfigurowana dieta detoksykacyjna dość szybko przywraca dobre samopoczucie. Kiedy następuje uszkodzenie kosmków jelitowych dochodzi do zakłócenia wchłaniania składników odżywczych. Nieodpowiednio nawodniony organizm wiąże się z nieprawidłowym przebiegiem hydrolizy, czyli podstawowego procesu trawienia, szybko dochodzi wtedy do dysfunkcji w jelicie cienkim. Dieta uboga w wodę oraz produkty nawadniające znacznie spowalnia trawienie, a układ pokarmowy zabiera wówczas więcej płynów z naszej krwi. Jeśli zatem macie zdiagnozowane tzw. drażliwe jelito lub podejrzewacie-obserwując nasilające się objawy-reakcję na pewne pokarmy, pamiętajcie aby podczas Jaglanego Detoksu zadbać o właściwe nawodnienie. Najlepiej rozpocznijcie każdy dzień od makrobiotycznej zupy warzywno zbożowej i starajcie się wypić coś przed posiłkiem, najlepiej ciepły napar lub wodę z cytryną. W przypadku jelita drażliwego warto stosować dietę rozdzielną i ograniczyć znacznie spożywanie kaszy po południu.
Nie udało Ci się uzyskać odpowiedzi? Napisz do nas

Jaglany Detoks podczas infekcji?

Organizm, który zmaga się nieustannie z infekcją, domaga się radykalnej zmiany diety i detoksykacji! Jaglany Detoks, to zatem doskonały krok dla każdego, kto już ma po dziurki w nosie ciągłego przeziębienia. Pamiętajmy, że każdy niemal problem zdrowotny, który ma tendencję do ponownego pojawiania się, jest sygnałem, że organizm odszedł od równowagi. Dieta detoksykacyjna z udziałem kaszy jaglanej oraz trwałe wykluczenie prozapalnych produktów mogą znacznie usprawnić system odpornościowy. 
 
Cukier, produkty wędzone, nadmiar białka zwierzęcego, nabiał, niektóre owoce cytrusowe, produkty pszenne, owoce suszone, a nawet nasza ulubiona owsianka, mogą u wielu z nas być przyczyną gromadzenia się nadmiarowego śluzu. Mało komu przychodzi na myśl, że ów śluz, który może być przyczyną naszych zmagań, gromadzi się w organizmie na skutek niewłaściwej konfiguracji posiłków oraz nadmiaru produktów i napojów o działaniu śluzotwórczym, które prowadzą często do przewlekłych infekcji. Przy bardzo częstych objawach infekcji warto zastosować na początku nawet trzydniową monodietę na samej kaszy jaglanej z dodatkiem zielonych warzyw i przypraw typu tymianek, oregano czy kurkuma. 
 
Osoby bardzo szczupłe i wychłodzone powinny jeść jaglankę wcześniej uprażoną, ugotowaną z dodatkiem niewielkiej ilości roślinnego tłuszczu. Prozdrowotne właściwości tej kaszy wynikają ze zdolności wysuszania błon śluzowych, a ze względu na właściwości antywirusowe spożywanie jej zalecane jest podczas stanów zapalnych górnych dróg oddechowych. Pewnych infekcji się nie pozbędziemy spożywając wyłącznie kaszę jaglaną, ale możemy wzmocnić organizm na tyle, aby nie dręczyły nas stałe i przewlekłe przeziębienia. Poprzez właściwe odżywianie, zwiększenie aktywności i okresowe posty jaglane możemy pozbyć się z czasem nadmiaru śluzu, który gromadzi się w organizmie z powodu niewłaściwej diety obfitującej głównie w cukier, nabiał i produkty przetworzone. Kasza jaglana może usunąć pewien nadmiar wilgoci z organizmu, powinniśmy więc spożywać ją w profilaktyce oraz w czasie leczenia infekcji.

Czy Jaglany Detoks pomoże w chorobach skóry?
 
Stan naszej skóry i włosów oraz wygląd paznokci może być wskaźnikiem kondycji naszego organizmu. Program Jaglany Detoks, oparty w dużej mierze na wysoko odżywczych, nieprzetworzonych produktach o działaniu odkwaszającym, to doskonałe remedium, dzięki któremu wasza skóra może odzyskać zdrowszy wygląd, o ile oczywiście będziecie utrwalać i kontynuować zdrowsze nawyki. Aby skuteczniej odbudować odpowiedzialną za stan naszej skóry tzw. wodę komórkową, należy wprowadzić produkty bardziej nawilżające. Podstawą nawilżenia organizmu podczas Jaglanego Detoksu jest dostarczenie odpowiedniej ilości nawilżających produktów spożywczych odbudowujących płyny wewnętrzne, czyli warzywnych zup kremów, dań jednogarnkowych i kasz połączonych najlepiej z tłoczonym na zimno tłuszczem. Dobrym wskaźnikiem do poprawy stanu skóry jest program wzbogacony produktami z zawartością beta karotenu. Warto więc podczas Jaglanego Detoksu wprowadzić więcej dań z udziałem marchwi, batatów i dyni.
Nie udało Ci się uzyskać odpowiedzi? Napisz do nas

Mam chorobę tarczycy, czy mogę stosować Jaglany Detoks?

W mojej obserwacji i leczeniu chorób tarczycy bardzo ważną sprawą jest dieta detoksykacyjna, która regeneruje doskonale układ odpornościowy. Jak podaje Valter Longo z Uniwersytetu Południowej Kalifornii, autor badań na ten temat, właściwie prowadzony post, może wygenerować całkowicie nowy układ immunologiczny! Podczas postu organizm zaczyna bowiem magazynować więcej energii. Jeśli chodzi o zawartość kontrowersyjnych goitrogenów, faktycznie mogą być one substancjami wolotwórczymi i swoim działaniem zaburzać wchłanianie jodu w organizmie. Warto jednak wiedzieć, że proces gotowania częściowo uwalnia je, a badaniom zostały prawdopodobnie poddane surowe ziarna prosa. Goitrogeny mogą wpływać na metabolizm jodu, prowadząc do obniżenia jego stężenia w organizmie, co z kolei może zaburzać syntezę hormonów tarczycy oraz powodować przerost gruczołu, stąd też goitrogeny nazywa się substancjami wolotwórczymi. Występują one nie tylko w prosie, ale głównie w roślinach z rodziny krzyżowych, jednak uwaga, w największym stężeniu w nasionach! Goitrogeny znajdziemy również w jarmużu, słodkich ziemniakach, szpinaku, kapustach, brukselce, kalafiorze, gruszkach, a nawet truskawkach. Czy przy kłopotach z tarczycą należy się zatem bać tak zdrowych i potrzebnych produktów? Nie. Należy spożywać je z umiarem i właściwie przyprawiać dania. 

Nie udało Ci się uzyskać odpowiedzi? Napisz do nas

Jestem w ciąży, czy mogę stosować Jaglany Detoks?

Detoks Jaglany to początek drogi po zdrowie oraz stworzenie lepszego
środowiska do poczęcia. Często trzeba również konkretnie wzmocnić i oczyścić „strajkujące” od lat jelita, ponieważ zalegają w nich resztki niestrawionego właściwie pokarmu, a to powoduje zatrucie organizmu. W pierwszej fazie ważne są więc właściwe odżywcze składniki, a dieta powinna składać się z produktów bogatych w kwasy wielonienasycone omega-3 i -6 oraz odpowiednich tłuszczów. Jaglany Detoks można potraktować jako kilkudniową i łagodną detoksykację obciążonego niewłaściwym trybem życia organizmu mamy. Wpłynie to również pozytywnie na równowagę kwasowo-zasadową. Program może być również potraktowany jako bardziej odżywcza dieta. Detoks warto zaplanować co najmniej sześć miesięcy po porodzie, najlepiej w okresie od późnej wiosny do jesieni. 

Nie udało Ci się uzyskać odpowiedzi? Napisz do nas

Karmię piersią, czy mogę stosować Jaglany Detoks?

Karmiąc piersią należy pamiętać, że zarówno mama, jak i niemowlę powinni spożywać jak najprostsze posiłki. Dlatego Jaglany Detoks bazujący na odżywczej i nieprzetworzonej żywności będzie idealnym rozwiązaniem. Oczywiście karmiąca mama nie musi restrykcyjnie przestrzegać czterogodzinnych przerw między posiłkami. Szczególnie w przypadku, kiedy mleko nie płynie zbyt obficie. Warto wówczas podczas detoksu zaplanować nawet pięć mniejszych posiłków, z których trzy najlepiej spożywać do godziny 14. Mama na detoksie powinna zaplanować jak najwięcej posiłków jednogarnkowych i zup. 

 
Czas Jaglanego Detoksu to doskonały moment na wyciszenie i relaks dla młodej mamy. Ze względu na wsparcie laktacji wzbogacić należy dietę odpowiednimi napojami. Tutaj warto wymienić łagodny napar z nasion kopru z dodatkiem mleka migdałowego lub kombinację kwiatu lipy z mlekiem z komosy ryżowej lub jaglanym.Nie udało Ci się uzyskać odpowiedzi? Napisz do nas

Jak przeprowadzić Jaglany Detoks w rodzinie?

Jeżeli nie jesteście jeszcze w pełni zdecydowani, pomyślcie, że program Jaglany Detoks przeszły już tysiące osób i nikt nie zgłosił, że jest niezadowolony! Pochwalcie się więc komuś z najbliższego otoczenia, czego zamierzacie dokonać. Być może bliska wam osoba, mąż, żona, rodzeństwo, a nawet kolega lub koleżanka z pracy zechcą również włączyć się w wasz plan detoksykacji. Będziecie wówczas mogli liczyć na wzajemne wsparcie i już po kilku dniach cieszyć się z nowej wyprawy po zdrowie. Siła w grupie!
Nie udało Ci się uzyskać odpowiedzi? Napisz do nas

W jakim wieku mogą podjąć detoks dzieci?

Proces kształcenia dziecka, średnio do piątego roku życia, ma ogromny wpływ na jego przyszłe wybory żywieniowe. To jakie decyzje podejmują rodzice, szczególnie czy uda im się wprowadzić wszystkie smaki do diety malucha będzie miało największy wpływ na zdrowie i odporność dziecka w przyszłości. Rodzice obserwując swoje i dziecka nawyki żywieniowe powinni sami podjąć decyzje o wprowadzeniu dań z programu Jaglany Detoks do codziennej diety dziecka.
 
Nie udało Ci się uzyskać odpowiedzi? Napisz do nas

Czy stosować suplementacje podczas detoksu?

Syntetyczne suplementy diety oraz odżywki mają nam zagwarantować świetną kondycję naszego organizmu bez konieczności podejmowania trudów oczyszczenia i odkwaszenia go. Pamiętajmy, że pozostałości niestrawionych suplementów również odkładają się w postaci toksyn. Suplementy witaminowe nie są wyłączną receptą na pełne zdrowie - stosowanie wyizolowanych składników spożywczych w formie suplementów zamiast zrównoważonej diety z nieprzetworzonych składników jest wręcz pozbawione sensu. Owszem, w procesie leczenia chorób przewlekłych pewne suplementy są często wręcz konieczne i wskazane. Dzisiaj w dobie suplementacyjnego uzależnienia, trzeba jednak wciąż przypominać, że jedna witamina nie wyleczy naszych wszystkich chorób. Warto również podkreślić, że nasze ciała nie są w stanie przyjmować ogromnych ilości pojedynczych substancji, co często ma miejsce w przypadku niewłaściwej suplementacji. Wszelkie przyjmowane przez nas suplementy powinny stanowić wsparcie w codziennym odżywianiu, a nie jego podstawę.
Nie udało Ci się uzyskać odpowiedzi? Napisz do nas

Zakończyłem program, co jeść pod detoksie?

W zależności od tego, w jakim stanie jest nasze zdrowie, jak przeprowadziliśmy detoks oraz jak się czujemy po programie Jaglanego Detoksu, sprawą niezwykle ważną, którą niestety często bagatelizujemy, jest wychodzenie z diety detoksykacyjnej i powrót do codzienności. Warto przypomnieć, że Jaglany Detoks nie jest typowym postem. Detoks może jednak spowodować nie tylko zmianę pracy waszych narządów, ale również kubków smakowych. Pewne produkty, które spożywaliście wcześniej, mogą zacząć wzbudzać niechęć. Zbyt częste spożycie nabiału, pieczywa czy kawy może zaś poskutkować pogorszeniem samopoczucia, niestrawnością, osłabieniem, czego w trakcie detoksu nie odczuwaliście. Jeżeli tak się dzieje, to znaczy, że niewłaściwie wychodzicie z programu Jaglany Detoks. Nie warto rzucać się w wir nadrabiania smaków, ale spokojnie przechodzić do kolejnych grup ulubionych produktów. Najlepiej po detoksie rozpocząć dzień od zupy warzywnej. Na drugie śniadanie możemy już wcinać jajka na miękko lub zapiekane z warzywami. Osoby z dobrym układem trawiennym mogą już drugiego dnia pomyśleć o dobrej jakości pieczywie, najlepiej na zakwasie, i dołączyć do niego pasztet warzywny lub ulubiony hummus. Na kolację można zjeść pieczoną rybę z warzywami lub dania z drobiu. Ważne, aby nie spożywać w pierwszych dniach produktów ze skoncentrowanym smakiem słodkim, czyli ciast, cukierków, a nawet batonów energetycznych. Tłuszcze zwierzęce też warto wprowadzić dopiero po 2 –3 dniach od zakończenia detoksu.


 
Nie udało Ci się uzyskać odpowiedzi? Napisz do nas

Detoks organizmu, a nietolerancje pokarmowe?


Gdy często spożywamy produkty, których nasz organizm nie toleruje, dość szybko mogą pojawić się zaburzenia immunologii, a co za tym idzie – przewlekły stan zapalny. Ponieważ w trakcie Jaglanego Detoksu wykluczamy gluten, kazeinę, laktozę oraz kurze białko, poprawa samopoczucia może świadczyć o tym, że nasz organizm niewłaściwie reaguje na ich spożywanie. Warto więc po zakończonym programie zrobić wiarygodny test na nietolerancję i dowiedzieć się, czy przypadkiem nie ma takich alergenów więcej.  
Nie udało Ci się uzyskać odpowiedzi? Napisz do nas

Aktywność

Jakie ćwiczenia są najlepsze podczas detoksu?

Warto zwrócić uwagę, aby w trakcie programu zachować umiar. Najlepszym rozwiązaniem jest regularna i niezbyt intensywna aktywność fizyczna rano i po południu. Aktywność to podstawowy filar zdrowia, który pobudza właściwe krążenie krwi oraz limfy. W trakcie ćwiczeń fizycznych zwiększa się proces pocenia. Automatycznie zaczynamy głębiej oddychać, a ruch wpływa na funkcje wewnętrzne. Jelita, pobudzone do lepszej pracy, przyspieszają wydalanie. Spalamy kalorie, a w trakcie przemian biochemicznych aktywują się funkcje hormonalne. Wzrasta poziom endorfin, które odprężają umysł. Ważne jest, aby w trakcie trwania programu zachować jednak umiar.
 
Nie udało Ci się uzyskać odpowiedzi? Napisz do nas

Jak przeprowadzić Jaglany Detoks kiedy intensywnie trenuje?

Osobom aktywniejszym fizycznie polecam solidniejsze śniadanie, na obiad jednogarnkowe dania, a na kolację zupę warzywną lub pieczona rybę z warzywami. Utrzymanie dobrego stanu zdrowia jest możliwe tylko poprzez dostarczenie wartościowych i bogatych w substancje odżywcze pokarmów. Prosta, nieprzetworzona dieta pozwoli budować formę w prawidłowy sposób. Żyjemy jednak w świecie odżywek, napojów energetycznych i mnóstwa innych żywieniowych wspomagaczy. Trzeba zatem solidnej wiedzy i rozeznania w temacie. Poważnym problemem dotykającym wielu fanów biegania, szczególnie tych zaawansowanych, jest bowiem tzw. niska dostępność energetyczna. Dostarczając zbyt mało energii pochodzącej z diety w stosunku do wydatków energetycznych, doprowadzają organizm do wielu deficytów. Zbyt niska podaż pożywienia prowadzi natomiast do upośledzenia wielu funkcji organizmu. Stąd najczęściej konieczna jest suplementacja.

 
Nie udało Ci się uzyskać odpowiedzi? Napisz do nas

Ile powinienem biegać kiedy stosuje Jaglany Detoks?

Wielu biegaczy nie zdaje sobie sprawy, że przekracza tempo odpowiednie dla ich indywidualnej wydolności organizmu. Bieg staje się czasem zbyt forsownym wysiłkiem, niekojarzącym się z niczym przyjemnym. To dlatego początkujący biegacze tak szybko się zniechęcają i porzucają swoją przygodę z tym sportem. Wiele osób zbyt szybko i zbyt pochopnie przyjmuje jednak postawę ultranowoczesnego biegacza, a z czasem nawet maratończyka. Bieganie, które zapewnia sprawność i witalność, dla wielu stanowi także ogromną satysfakcję z przełamywania własnych ograniczeń, pozwala przeżywać drugą młodość, uczy pokory, dyscypliny oraz wytrwałości. Systematyczność i konsekwencja, jaką narzuca trening, ułatwia uporządkowanie wielu zaniedbanych spraw, na czele ze zdrowiem, a może nawet być drogą do osiągnięcia sukcesu. Brzmi wspaniale. Jednak kiedy zostaje zachwiana równowaga i pojawia się fanatyczne uzależnienie, zamiast wszystkich wymienionych wyżej korzyści, bieganie może stać się źródłem nieszczęść. Jaglany Detoks to pomoc w odnalezieniu złotego środka! Jeżeli bieganie postawiliście w życiu na pierwszym miejscu, warto żebyście zrobili rachunek sumienia i zastanowili się, czy aby nie jest ono w pewnym sensie waszym „złotym cielcem”. Kiedy nie możesz biegać, czujesz wyłącznie irytację, a najlepsze samopoczucie masz w trakcie biegu bądź zaraz po jego zakończeniu, to czas aby stanąć wobec prawdy o uzależnieniu. 

Nie udało Ci się uzyskać odpowiedzi? Napisz do nas

Świadomość

Co oznacza, że program Jaglany Detoks jest holistyczny?

Jaglany Detoks, to oprócz zmiany nawyków żywieniowych, najkrótsza droga do uzyskania pożądanego efektu detoksykacji emocjonalno-duchowej. W programie uwzględniamy bowiem nierozerwalny związek ciała i umysłu. Podstawą oczyszczenia na poziomie psychofizycznym jest pozytywne myślenie i szukanie w trakcie trwania programu okazji do wyciszenia oraz relaksu. Oprócz ćwiczeń relaksacyjnych, medytacji, kontemplacji i modlitwy niezwykle pomocne będą stosowne afirmację, które należy napisać na karteczkach i poprzyklejać w domu, pracy lub w samochodzie, a najlepiej na pulpicie naszego komputera. Czytanie pozytywnych myśli sformułowanych w pierwszej osobie korzystnie stymuluje nasz umysł. Prowadzi do swoistej samoakceptacji, która otwiera świadomość na nasze wewnętrzne JA oraz radość poszukiwania Boga.
Przykłady owocnych afirmacji:
 • „Z ufnością otwieram się na wszystko, co Bóg ma dla mnie teraz”;
 • „Całe moje ciało istnieje dla radości i miłości”;
 • „Kocham moje ciało i duszę”; 
 • „Jestem gotowy na przyjęcie uzdrowienia od Boga”
 • „Jezu ufam Tobie”
W trakcie programu Jaglany Detoks warto ograniczyć do minimum słuchanie wiadomości i przeglądanie stron internetowych o profilu informacyjnym. Dobrze jest przygotować sobie również odpowiednią muzykę relaksacyjną lub kontemplacyjną, słuchając jej w ciągu dnia i powtarzając ulubione afirmacje. Krótki spontaniczny taniec w rytm ulubionej muzyki będzie podczas programu doskonałym i radosnym impulsem do emocjonalnej detoksykacji.
Jeżeli podczas programu poczujecie przygnębienie i smutek, pamiętajcie, żeby nie tłumić emocji. Płacz ma terapeutyczną moc – pamiętajcie, że po burzy zawsze świeci słońce!
 
Nie udało Ci się uzyskać odpowiedzi? Napisz do nas

Co to jest detoksykacja emocjonalna?

Harmonijne funkcjonowanie naszego ciała w dużej mierze zależy od stanu naszego umysłu. Kiedy jest przeciążony ciągłą gonitwą myśli, trudno, aby sprawnie wpływał na regulację biochemiczną naszego organizmu i co najważniejsze, aby utrzymywał stan wewnętrznej równowagi. Nasz umysł jest niezwykle energochłonny – w zasadzie pochłania on większość energii z przemian metabolicznych. Oprócz sterowania układem nerwowym nasz umysł dąży nieustannie do utrzymania w organizmie homeostazy.
 
Planując Jaglany Detoks uwzględnij swoje słabe strony, które mogą powodować częstą frustracje lub gniew. Sprawdź czy potrafisz przebaczać. Jeżeli przychodzi to z trudnością, twój organizm potrzebuje detoksykacji emocjonalna duchowej. Sprawdź jakie są twoje największe wady i staraj się podczas programu zastępować je właściwą cnotą. 
 
Nie udało Ci się uzyskać odpowiedzi? Napisz do nas

Jak zadbać o dobry sen i regenerację podczas detoksu?

Przy niezwykle szybkim tempie życia w mocno zapracowanym społeczeństwie nasza naturalna forma odpoczynku i odnowy organizmu jest coraz częściej zaburzona. Sen odpowiada za większość funkcji regeneracyjnych, dlatego zatrzymajcie się i wykorzystajcie program Jaglany Detoks, aby wyregulować te funkcje i zapewnić ciału odpowiedni relaks. W trakcie programu wasz organizm może mieć większe zapotrzebowanie na sen, więc zaplanujcie sobie program tak, aby stał się on sprawą priorytetową – nawet jeśli będzie się to wiązało z ograniczeniem dostępu do internetu, telewizji lub spotkań towarzyskich. Zadbajcie, aby wcześniej położyć się spać i celebrować tę chwilę przez upajanie się relaksacyjną muzyką lub czytaniem o miłości, witalności, zdrowiu i harmonii. Starajcie się, aby pościel była czysta, a pomieszczenie, w którym śpicie zostało wcześniej dokładnie posprzątane i wywietrzone.
 
Nie udało Ci się uzyskać odpowiedzi? Napisz do nas

Modlitwa podczas detoksu?

Modlitwa w intencjach osobistych jest w trakcie detoksu jak najbardziej na miejscu. Post bowiem uskrzydla modlitwę jak mawiał już św. Augustyn. Każdy z nas ma w końcu jakieś problemy – zdrowotne, materialne, rodzinne – i szczególnie kiedy nie radzimy sobie z nimi w życiu codziennym, możemy je oddać Bogu w szczerej modlitwie. Pamiętajmy, że nie chodzi tu jednako jakiś interes ze Stwórcą. To nie jest handel wymienny. „Ja nie będę jadł, Tato, a Ty dasz mi wszystko, o co poproszę”. Często nasze modlitwy wyglądają jak listy do św. Mikołaja. Stąd z czasem pojawia się nasze zniechęcenie do utrzymania relacji z Bogiem, który nie realizuje naszych zachcianek. Aby Bóg mógł do nas cokolwiek powiedzieć, potrzebujemy wyciszenia. Czas detoksu, czyli świadomego i uważnego spojrzenia na siebie, może być dobrą okazją do rozważenia sensu życia, nie tylko pod kątem diety i aktywności fizycznej. Jeżeli „wyszarpiemy” niespełna kwadrans dziennie na spotkanie z Bogiem, i to wyłącznie z powodu bogobojności, nie nastawiajmy się raczej na spektakularne uzdrowienie. Droga do Stwórcy wymaga poświęcenia i czasu. Jaglany Detoks daje możliwość świadomego oczyszczenia się z nadmiaru wielu bodźców zewnętrznych, zajęć, obrazów, które dotychczas rozstrajały nasze duchowe struny. Przyjęcie postawy gotowej na poświęcenie się modlitwie prowadzi nas do postu jakościowego, czyli wyrzekania się nie tylko pewnych produktów spożywczych, ale i stałych podniet zewnętrznych. Na kilka dni rezygnujemy z pewnych zainteresowań, które nas rozpraszają, aby w ich miejsce zaplanować rozmowę z Bogiem. Kasza jaglana nie zaspokoi naszych pragnień w miłości, przyjaźni, nie pomoże nam w przebaczeniu czy budowaniu lepszych relacji z rodziną.
Nie udało Ci się uzyskać odpowiedzi? Napisz do nas

Jak pogłębić relacje z Bogiem podczas detoksu?

Jeżeli zaplanujecie swój Jaglany Detoks z choćby najmniejszą i szczerą intencją nawet najmniejszego gestu miłosierdzia, wierzę głęboko, że całe Niebo będzie was w tym wspierać! Świadomie podjęty detoks to równocześnie szczególny czas modlitwy, umiarkowania w jedzeniu oraz zaangażowania się na rzecz tych, którzy są w potrzebie. Taka postawa daje każdemu z nas możliwość autentycznego skonfrontowania własnego życia ze Słowem Bożym, oświetlającym naszą codzienność. Kiedy podejmiecie wyzwanie bycia miłosiernymi, pamiętajcie, że Bóg jak wspomina ewangelista mateusz zawsze dotrzymuje słowa. „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni Miłosierdzia dostąpią!” (Mt 5,7) Każdy bowiem, kto podejmuje trud odrodzenia duchowego i pojednania z Bogiem, zawsze odzyskuje radość i zaczyna widzieć świat jako miejsce, w którym można doświadczyć więcej dobra, niż można sobie wyobrazić. Nie ma nic piękniejszego niż życie uzdrowione przez Boga! Jaglany Detoks, który pozwoli wam poczuć wewnętrzny spokój, może być bardzo pomocny w ponownym rozpatrzeniu życia opartego na relacji z Jezusem.
Nie udało Ci się uzyskać odpowiedzi? Napisz do nas

Czy Jaglany Detoks może wpłynąć na lepsze relacje z najbliższymi?

Odrodzenie miłości partnerskiej w trakcie detoksu jest doskonałą terapią naszych relacji. Jaglany Detoks podjęty z intencją takiej przemiany może być kamieniem milowym dla każdego, kto pragnie odrodzić swój związek. Nie pisałbym tego, gdybym nie doświadczył poprzez post i modlitwę w pełni owoców odrodzenia naszego małżeństwa. Cały detoks poświęćcie więc z ufnością Bogu jako ofiarę za wasz związek i nie oczekujcie natychmiastowych zmian. Pamiętajcie, że one nastąpią, ale Bóg wszystko widzi inaczej. Uzdrowienie przychodzi czasem ze strony, której się prawdopodobnie nie spodziewacie. Wiara jest kołem napędowym do wewnętrznej przemiany.
 
Podczas Jaglanego Detoksu, odnawiając razem z bliskim kulturę stołu doświadczymy, że jedzenie dzielone z najbliższymi może być terapią oraz metaforą niewyczerpanego doświadczenia Boga. Nasze jedzenie stało się dziś niestety zwykłym paliwem, często fatalnej jakości. Zjadamy cokolwiek, co najgorsze jak najszybciej, zatruwając organizm niestrawionym pokarmem. Nasz domowy stół przeistoczył się w coś w rodzaju półki, na której można położyć cokolwiek. Jaglany Detoks poprzez odbudowanie kultury stołu, wspólne radosne gotowanie i spożywanie posiłków pozwala na nowo nawiązać głębokie relacje z Bogiem i najbliższymi. 
Nie udało Ci się uzyskać odpowiedzi? Napisz do nas
Zdjęcia z instagram